KDO JE VÁŠ NEJLEPŠÍ PŘÍTEL?

Přemýšleli jste tím, kdo je Váš nejlepší přítel nebo přítelkyně? Kde jste ve svých myšlenkách hledali? V práci, v domě, ve Vaší ulici, ve škole, … ? Museli jste přemýšlet dlouho?  Napadl Vás vůbec někdo?

Záleží asi i na tom, podle čeho posuzujete, kdo je Váš nejlepší přítel. Jestli je to někdo, s kým trávíte hodně času, někdo, na koho se můžete kdykoli obrátit nebo někdo, na koho se můžete vždy spolehnout.

Pokud byste posuzovali svého nejlepšího přítele podle toho, kolik s ním trávíte času, kdo by to byl? Já trávím nejvíce času sama se sebou. Myslím, že to takto máme všichni, ale málokdo z nás si to uvědomuje.

A jak se sami k sobě chováte? Někteří lidé jsou k sobě příliš kritičtí, kladou na sebe obrovské nároky. Potom pravděpodobně očekávají stejný přístup od svého okolí. Jiní lidé trpí nízkým sebevědomím, mají malou sebeúctu, neustále o sobě pochybují, nebo se srovnávají se silnějšími, úspěšnějšími. Své činy, slova hodnotí, přehodnocují, trpí často pocitem viny, že něco mohli udělat lépe. Jak mohli něco udělat lépe, když to tenkrát neuměli? Někdy je těžké připustit, že jsme kdysi měli méně zkušeností, méně znalostí, že jsme tenkrát dělali to nejlepší, čeho jsme byli schopni. Ale je velmi důležité naučit se to. Je důležité, odpouštět sám (sama) sobě.

Tím, že odpouštíme sami sobě,  loučíme se svými pocity nedostatečnosti. Můžeme mít rádi sami sebe, i když nejsme dokonalí. Miminko, které se právě narodí, také není úplně dokonalé a přece ho milujeme.  Sami sebe můžeme také milovat, i když máme chyby.

K sobě se velmi často chováme hůře, než k lidem v našem okolí. Jsme jim ochotni odpustit snadněji, než sami sobě. Přitom se sebou trávíme více času, než s kýmkoli jiným.

Jak se chováte ke svému nejlepšímu příteli? Jak se chováte sami k sobě?

ROZHODNĚTE SE MILOVAT SAMI SEBE, v životě se Vám to několikanásobně vrátí.

Kája Gřešková
NEKONEČNÉ MOŽNOSTI JSOU V KAŽDÉM Z NÁS.
Komentáře
  1. Alexandra napsal:

    Od své 40tky jsem sama sobě nej.přítelem.Přestala jsem řešit vztahy a proč jsem jen ve vztazích vydavala…naopaki,každý vztah mi něco dal a poučil.Pak jsou mojí přátelé kytky a zvířata a dcera.Mějte se hezky.S.uu

  2. Kája napsal:

    Přesně tak, řešit sebe a ne ostatní, přijímat všechno tak jak přichází, každá zkušenost nás něčemu naučí.

  3. sara napsal:

    no pjekni

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..