CESTY OSUDU

Před 30 lety jsem navštěvovala gymnázium ve Vítkově. Strávila jsem ve zdejší škole jeden rok. Zažila mnoho přátelství. Po absolvování prvního ročníku se naše osudy rozdělily. Přestoupila jsem na gymnázium v místě svého bydliště.

Po složení maturitní zkoušky jsem se vydala směrem, který měl málo společného s mým životním úkolem. Když myslím, málo společného, není to tak úplně pravda. Kdybych nešla studovat vysokou školu, nebyla bych dnes tam, kde jsem A jsem tady spokojená. Přestože jsem se nikdy nevěnovala oboru, který jsem studovala, pět let strávených vysokoškolským studiem mi poskytlo dostatek času. Stále jsem přemýšlela nad tím, co budu vlastně ve svém životě dělat dál. Odpověď jsem tenkrát nenašla, ale tato životní etapa mě určitě v mnohém ovlivnila.

Některé osudy se rozdělily a jiné spojily. Během studia vysoké školy jsem vdala za úžasného člověka. Manžel mi pomáhal pochopit samu sebe, aniž bych o tom tenkrát věděla. Společně jsme zvládli mnohé výzvy života, včetně rozhodnutí bojovat za život nenarozeného dítěte, ohroženého infekční nemocí.

Dítě se narodilo zdravé a tato lekce mě přivedla k  práci, kterou miluji.
Dítě vyrostlo a po 19 letech mě doprovázelo na mou první samostatnou přednášku, která se konala právě ve Vítkově.

přednáška Vítkov

 

Na gymnáziu jsem seděla v lavici a poslouchala učitele, kteří se nám tehdy snažili předat ze sebe to nejlepší. Po 30 letech jsem stála, tentokrát, u pomyslné lavice, doprovázená svou dcerou a předávala to nejlepší ze sebe úžasným lidem. Lidem, kteří přišli do vítkovské knihovny na přednášku o vlivu výchovy a rodinných vztahů na život.

 

přednáška knihovna Vítkov

 

Byl to úžasný pocit, předávat své zkušenosti. Profesní i soukromé. Zanechala jsem tam nejen zkušenosti, ale také naše společné knihy. První knihu napsala dcera. Jmenuje se Neštěstí ve štěstí. Popisuje radosti a starosti „našich dětí“. Může být inspirací pro mnoho rodičů, aby pochopili své děti, aby pochopili, jak jejich děti žijí, jak přemýšlejí. Já jsem pochopila, že když dovedla napsat knihu dcera, zvládnu to i já. Obrovská inspirace.

 

přednáška Míša

 

Ve své knize Cesta k mé duši jsem kromě mnoho jiného, popisovala právě to, jak jsme dceru vychovávali, jak jsme ji nechali vyrůstat jako svobodnou bytost. Podporovali jsme její potenciál, jak jsme nejlépe uměli. Výsledky nám určitě stály za to.

PŘEČTĚTE SI SAMI, co napsala.

Na jejím BLOGU najdete spoustu hlubokých a inspirativních myšlenek.
Občas se stále divím, kde se to v ní bere.

Úryvky z knihy Cesta k mé duši si můžete přečíst ZDE.

 

Kája Gřešková
NEKONEČNÉ MOŽNOSTI JSOU V KAŽDÉM Z NÁS.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..