9 MĚSÍCŮ

9 měsíců jsem čekala.

Právě jsem doposlouchala svou nahrávku konstelace, kterou mi před rokem a půl sehráli lidé, kteří mě vůbec neznali. Lidé, kteří vůbec nevěděli, co jsem řešila, co jsem potřebovala posunout.

Vždy jsem se vším dělala tajnosti, měla jsem silnou potřebu, udržet si své soukromí.

Po 45 letech svého života jsem vydala knížku Cesta k mé duši, ve které jsem otevřela naprosto všechno.

Knížka byla přijata s nadšením. Mou mámu to šokovalo. Dalo se čekat, že příběh z knížky přijme velice těžko. Příběh byl také o ní, přestože jsem si myslela, že je můj, že otvírám svou tajnou komnatu. Otevřela jsem i její, kterou zamkla a zahodila od ní klíč. Máma to přijala tak těžce, že knížku uložila do nejspodnější police své knihovny a 9 měsíců nebyla schopná se mnou o tom mluvit.

Zlobila jsem se na ni, protože všichni se mě ptali, i naprosto cizí lidé se ptali, jak se knížce daří, zda má knížka pokračování a hlavně, jak se posunul můj příběh s mým neznámým biologickým  otcem. Ptali se mě všichni, jen moje máma ne.

9 měsíců konverzace o obecných tématech, kdy naprosto přesně víte, že NESMÍTE mluvit o zakázaných tématech. Nesmíte o nich mluvit s člověkem, který Vám celý život říkal, jak Vás má rád. A byla toto láska? Říká se, že rodiče milují své děti bezmezně, i matka vraha své dítě nezavrhne, protože je to její krev.

A přesto jsem se cítila svou mámou zavržená. 9 měsíců jsem čekala. Klienti i známí se mě ptali: „a co Tvoje máma?“ A já musela říkat, no ona se mnou nemluví. Mluví se mnou jen o bezpečných tématech. A já jsem stále čekala. Přesně po 9 měsících si se mnou moje máma chtěla promluvit. A já jsem cítila, že to bude o knížce.

Po 9 měsících jsem se sice od ní nedověděla nic nového o svém biologickém otci, ale přesto byla pro mě schůzka moc důležitá. Pochopila, jak bylo pro ni důležité mlčet.

Čekala jsem 9 měsíců, než si máma dodala odvahy mluvit. Pochopila jsem, že to čekání bylo důležité, díky naší kočce. Často mám chuť se s ní pomazlit, ale ona nemá zájem, zamňaučí a uteče. A já ji nenutím. Když se potom rozhodnu zvednout se a jít něco dělat, kočku vypustím z hlavy, kočka přiběhne, vyskočí mi na klín, uvelebí se a usne. Mohu ji shodit z klína a jít si po svém, ale  pro mě má všechno svou symboliku. Načasování. Máma nosí své dítě 9 měsíců v břiše, než přijde správný čas, aby se narodilo. A já jsem nyní čekala 9 měsíců, aby se otevřela máma.

Dlouho jsem se na svou mámu zlobila, že se se mnou nechce bavit o mém biologickém otci, přestože jsem tušila, že je to pro ni citlivé téma. Dlouho jsem čekala, než mi řekla, že nejde o žádné tajemství, které přede mnou střežila, jen se moc styděla. Její tehdejší přítel, můj biologický otec, ji tak zklamal, tak ji ublížil, že ho naprosto vymazala ze svého života. Vůbec nechápala, jak je to důležité pro mě. Byla přesvědčena, že mi stačí ona sama. Mě to bohužel nestačilo.

Neřekla mi o něm sice nic konkrétního, ale řekla něco naprosto zásadního. Milovala ho, vznikla jsem tedy z čisté lásky. Bylo mezi nimi naprosté souznění, až do okamžiku, kdy se o mě dověděl. Obrovsky ji zklamal, ponížil. Vypadá to, že máma s tímto zklamáním nechce nic udělat, jen chce zapomenout. Nehodlá mu to odpustit.

Není schopna mu odpustit, jen potřebovala 9 měsíců, aby se odhodlala mluvit o tom se mnou. Miminko potřebuje 9 měsíců, aby bylo připraveno k životu. I máma potřebuje 9 měsíců, aby se připravila a naladila na své miminko. I moje máma potřebovala 9 měsíců, od vydání knížky, aby se mnou začala o knize mluvit. Buď trpělivá, dej mi čas, mi říká i moje kočka, než se rozhodne, že se chce zrovna teď mazlit. Všechno má svůj čas.

Magických 9 měsíců.

Děkuji za vše:-)

Kája Gřešková
NEKONEČNÉ MOŽNOSTI JSOU V KAŽDÉM Z NÁS.
Komentáře
  1. Malcharek david napsal:

    Krásné, dojemné ale i bolestivé!
    Děkuji

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..